Micelij predstavlja vegetativno telo plesni. Sestavljen je iz mnogih razvejanih hif. Hife pa zrastejo iz spor. Vidni del predstavlja nam poznano plesen, medtem ko je njeno pravo “telo” – micelij, skrit v podlagi.
Kako se plesen razvije?
Spore, ki so v zraku, se ob ustreznih pogojih začnejo kaliti in gradijo hife. Ob zadostni razvejanosti in prepletenosti skupaj tvorijo micelij, ki predstavlja telo plesni. Na hifah pa nastanejo nove spore/konidiji, ki služijo za nadaljnje razmnoževanje. Že ob najmanjšem prepihu se dvignejo in lebdijo v zraku, podobno kot prah.
Kako se plesen prehranjuje?
Micelij izloča encime v svojo okolico, ki razgradijo organski material v enostavne sladkorje, te pa nato plesen posrka v hife.
Plesni tekmujejo z bakterijami za vire hranil, zato mnoge vrste izločajo toksine, ki pa so lahko za človeka škodljivi.
Na primer, dolgotrajna izpostavljenost črni plesni lahko povzroči zastrupitev organizma. Ta se kaže z glavoboli, kašljem, vnetjem grla, težavami s sinusi, vročino, vrtoglavico ter slabostjo. Če je ne odkrijemo in začnemo pravilno ter hitro zdraviti, je lahko tudi smrtno nevarna.
Več o tem , katere bolezni povzroča plesen, dobro opisuje članek: Kako plesen vpliva na zdravje?
Nekateri toksini plesni pa so lahko tudi koristni. Imajo antibiotični učinek, kar izkoriščamo za pridobivanje Penicilina ali pa za pridobivanje določenih encimov.
Spodaj pa nekaj vzorcev iz prakse, ki jih ne želite v svojem domu.
Spoštovani gospod Strmšek,
moje stanovanje je napadla plesen, s katero se borimo laično in po bolj ali manj strokovnih nasvetih.
Zanima me,kakšno je vaše mnenje, oziroma kakšne izkušnje imate z elektronskimi izsuševalci vlage?
Nekje sem zasledila,da je na našem tržišču DRYMAT naprava. Ne najdem podatka o ceni naprave, prav tako ni foruma o izkušnjah uporabnikov.
Za morebiten odgovor se vam zahvaljujem, v prihajajočem letu pa vam želim veliko zdravja in poslovnih uspehov.
Najprej, elektronski izsuševalci delujejo na principu elektrosmoze. Poenostavljeno to pomeni, da s spreminjanjem polaritete vode usmerjajo njeno gibanje ven iz gradbene konstrukcije.
Moje mnenje je, da ga ne tretiram kot 100% rešitev za odpravo plesni. To pa predvsem zato, ker sem že bil v prostoru, kjer se je tudi po montaži tega sistema, plesen ponovno pojavila. Predvidevam namreč, da je monter pregledal objekt in na podlagi tega ocenil, da bo naprava odpravila plesen.
Ko pa sem sistem nekoliko podrobneje spoznaval, sem naletel na kar nekaj opravljenih raziskav, kjer so meritve pokazale zmanjšanje vlage v sami konstrukciji. Če izhajam iz teh podatkov, lahko rečem, da torej v nekaterih primerih lahko odpravlja plesen.
Po mojih ugotovitvah bi to lahko bili primeri, ko gre za:
– kapilarno vlago v objektih, ki nimajo izvedene vodoravne hidroizolacije,
– objekte, kjer je hidroizolacija slabo izvedena ali poškodovana.
Ne deluje pa v primerih:
– ko objekt ni zaščiten pred neposrednim dostopom vlage in torej ta do njih ali celo v notranjost prodira s strani
– ko gre za kondenzacijsko vlago
Zaključek torej, bistveno je najprej, da ugotovite, kakšen je vzrok nastanka plesni in le temu potem prilagodite rešitev.